تبلیغات
ویومطلب - کامپیوتر

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگرتبه سنج گوگل

رتبه سنج گوگل

برای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب

نیت کنید و اشاره فرمایید

قالب میهن بلاگ

فال حافظ

ساخت كد آهنگساخت كد موزیک آنلاین

.

حدیث تصادفی

حدیث تصادفی

statistics

قالب وبلاگ

آمارگیر وبلاگ

کد نمایش آی پی

کد نمایش آی پی

statistics

قالب وبلاگ

آمارگیر وبلاگ

ساخت كد آهنگساخت كد موزیک آنلاین
پنجشنبه 6 بهمن 1390-07:24 ب.ظاگر به ترفند های کامیوتر علاقه دارید به ادامه مطلب بروید

به نام خدا

 

در دنیای امروز پیشرفت صنعت و تكنولوژی  مدیون حضور كامپیوتر است و ما هرچه خود را با این ابزار (كامپیوتر) بیشتر مرتبط كنیم و كاربردهای آنرا بیشتر بشناسیم پیشرفت بهتری خواهیم داشت.

مجموعه ای كه در پیش رو دارید خلاصه ای كوتاه است از موضوعات مختلف بحث سخت افزاری كامپیوتر كه در آن سعی شده هر چه ساده تر مباحث ابتدایی به گونه ای بیان شود كه قابل درك باشد و امید دارم پس از خواندن این مجموعه خوانندگان بتوانند نیازهای ابتدایی خود را از سخت افزار بدانند و بدانند كه كامپیوترهایی كه هر روز از آنها استفاده می كنند چگونه پایه ریزی شده و نیز باید پس از این بتوانند قطعات را شناسایی كنند و چگونگی كار هر یك را تشریح نمایند.امید است در این مجموعه خدمتی هر چند ناچیز در جهت پیشرفت و بهبود شناخت كامپیوتر در كشور باشد.

در پایان  از عزیزانی که مرا در این امر یاری کرده اند کمال  تشکر را دارم.

                                             

 

                                                                                             

 

                                                                          

                                                                                               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مفاهیم ابتدائی

 

تعریف كامپیوتر:

 هر چند اشخاص صاحب نظر تعاریف مختلفی از كامپیوتر ارائه می كنند اما یکی  از جامع ترین تعاریف برای كامپیوتر این است : دستگاهی كه بتواند سه عمل را انجام دهد: یك سری ورودی دریافت كند ، روی این ورودی ها پردازش انجام دهد و در نهایت حاصل پردازش را به ما تحویل دهد.

 

تعریف بیت ، بایت و كلمه :

كامپیوتر ها در پایین ترین سطح فقط می توانند با 0 و 1 منطقی كار كنند . هر 0 و یا 1 منفرد یك بیت نامیده می شود. بیت درواقع مخفف Binary Digit می باشد. برای این كه بتوان مفهومی را با استفاده از بیتها ایجاد كرد ، باید آنها را در كنار یكدیگر قرار داده و به صورت رشته در آورد.

رشته ای به طول 1 بیت می تواند 2 حالت منطقی داشته باشد ، كه عبارتند از : 0 و 1

رشته ای به طول 2 بیت می تواند 4 حالت داشته باشد ، كه عبارتند از : 00 ، 01، 10، 11

به هر 8 بیت یك بایت گفته می شود كه 256 حالت دارد.

یعنی میتواند از 0 تا 255 را در خود جای دهد.

توجه كنید كه مفهوم كلمه ممكن است كمی سردر گمی ایجاد كند به طور كلی تمام رشته های دو دویی را كلمه می نامند.اما به طور کلی به هر دو بایت یک کلمه گفته می شود و می تواند از 0 تا 65536 را در خود جای دهد.

هر كامپیوتری طول كلمه مربوط به خود را دارد . شاید اصطلاح كامپیوتر 16 بیتی یا كامپیوتر 32 بیتی را شنیده باشید. این اصطلاح در واقع به طول كلمه كامپیوتر اشاره می كند.اما به طور کلی به هر دو بایت یک کلمه گفته می شود.

واحدهای مربوط به بایت:

كیلو (K) :  1024 بایت

مگا (M  یا Meg ) : K Byte 1024=Byte 1048567

گیگا (Gig یا G):M Byte 1024

ترا (T): G Byte 1024

پتا (P): T Byte 1024

اگزا (E): P Byte 1024

 سیستم کد گذاری کامپیوتر:

در سیستم های کامپیوتری چند مدل کد گذاری مطرح شده است که به کد های اسکی(ASCII) یا EBCDIC می توان اشاره کرد . کامپیوتر های شخصی رایج با سیستم کد گذاری ASCII کار می کنند بدین معنی که هر عدد بیانگر یک کد در جدول کدهای ASCII است. مثلا عدد 65 معرف کد اسکیA وعدد 66 معرف کد اسکی B خواهد بود. در سیستم کد گذاری EBCDIC عدد 193 معرف کد A و یا عدد 194 حرف B خواهد بود.

تقسیم بندی علوم كامپیوتری :

علوم كامپیوتر به دو بخش اصلی سخت افزار و نرم افزار تقسیم بندی می شود.

 

تعریف سخت افزار : HARDWARE

كامپیوتر از یك سری قطعات الكترونیكی و مكانیكی تشكیل شده است، به این قطعات كه قابل لمس و مشاهده برای انسان هستند سخت افزار گفته می شود. به عنوان مثال چاپگر ، مانیتور، صفحه كلید، كارت صوت و ... از جمله قطعات سخت افزاری كامپیوتر هستند.

 

تعریف نرم افزار : SOFTWARE

اما نرم افزار، این قطعات سخت افزاری كه گفته شد، به خودی خود كاری نمی توانند انجام دهند و باید یك سری دستور العمل هایی باعث راه اندازی آنها و كار كردن آنها شود؛ به عبارتی به دستورالعمل ها و برنامه هایی كه باعث كار كردن سخت افزار  می شوند نرم افزار گفته می شود . نرم افزار كامپیوتر قابل لمس و مشاهده نیست اما با كمی تفكر می توان پی برد كه وجود دارند.

 

میان افزار:FIRM WARE

در این بین قطعات دیگری نیز وجود دارند كه به آنها میان افزار گفته می شود. میان افزار، سخت افزاری است كه نرم افزار مورد نیاز خود را برای كار كردن  درون خود دارد، البته بیشتر این میان افزارها در ذهن عام به سخت افزار معروفند مثل كارتهای گرافیكی و حافظه ROM .

برخی تعاریف اساسی دیگر:

تعریف سیستم:

احتمالاَ در بازار كامپیوتر با این اصطلاح (سیستم) كه به كامپیوتر گفته می شود برخورد كرده اید اما ببینیم چرا به  كامپیوتر سیستم هم گفته می شود. اگر تعریف سیستم را بدانید می فهمید كه چرا به كامپیوتر سیستم  گفته می شود.

سیستم در علوم مختلف كاربرد دارد و به طور كلی مجموعه ای از عناصر مرتبط با هم كه در مجموع یك هدف را دنبال می كنند، سیستم گفته می شود و كامپیوتر هم چون از اجزایی تشكیل شده كه یك هدف (پردازش اطلاعات و دادن خروجی) را دنبال می كنند، به آن سیستم هم گفته   می شود.

 

       ورودی        عناصر مرتبط به هم (سیستم)        خروجی

 

كامپیوتر(computer) به زبان انگلیسی به معنی محاسبه گر است و به دلیل این كه سیستم های ابتدایی كامپیوتر تنها اعمال جمع و تفریق را انجام می دادند، به آن ماشین محاسبه گر یا computer گفته می شد و  این نام برای آن باقی ماند.

همانگونه كه گفتیم كامپیوترها در ابتدا به این گونه كه اكنون می بینیم نبودند، در این جا نگاهی داریم به سیر تكاملی كامپیوترها:

 

نسل اول كامپیوتر   :برپایه لامپ خلاء كار می كردند

 

نسل دوم كامپیوتر   :     بر پایه ترانزیستور كار می كردند

 

نسل سوم كامپیوتر  :    بر پایه IC (مدارات مجتمع الكترونیكی ) كار می كردند

نسل چهارم كامپیوتر :   بر پایه ریز پردازنده كار می كردند

 

نسل پنجم كامپیوتر :    بر پایه منطق فازی كار می كند كه توسط پرفسور لطفی عسگر زاده در دانشگاه بركلی امریكا عرضه شد . این منطق شاخه ای از هوش مصنوعی است.

 

 

 

اكنون برگردیم به كامپیوترهای نسل خودمان، بیشتر كامپیوترهای نسل ما از نوع كامپیوتر های دیجیتال یا رقمی هستند(در مقابل كامپیوترهای آنالوگ). هر كجا كه نام Digital را شنیدید بدانید كه آن ماشین تنها بر پایه ارقام كار می كند ، كامپیوتر هم همین گونه است یعنی فقط كارش بر حسب رقم است و تنها بر پایه دو  رقم صفر و یك کار می کند یعنی تمامی اطلاعات و داده هایی كه در كامپیوتر وجود دارند و روی آنها پردازش انجام می شود، به صورت صفر و یك هستند و  كامپیوتر تنها روی این صفر و یك ها پردازش انجام می دهند.

گفتیم كامپیوتر سیستمی است كه یك سری اطلاعات را می گیرد روی آن پردازش انجام می دهد و اطلاعاتی را به صورت خروجی به ما می دهد، بر طبق این تعریف كامپیوتر به سه بخش اصلی تقسیم بندی می شود:

1-               دستگاههای ورودی

2-               دستگاههای پردازش 

3-               دستگاههای خروجی

1-               دستگاههای ورودی : كه اطلاعات را از انسان یا ... دریافت می كنند. وظیفه این دستگاهها این است كه اطلاعات را از خارج سیستم گرفته و به كدهای سیستمی (صفر و یك ) تبدیل نمایند مثل كی بورد، ماوس، میكروفن و ...

2-               دستگاههایی كه درون كامپیوتر هستند و جهت پردازش اطلاعات به كار می روند این اجزا معمولا درون جعبه ای مستطیل شكل كه Case نامیده می شود قرار دارند.

3-               دستگاههای خروجی كه اطلاعات پردازش شده را به ما تحویل می دهند، یعنی اطلاعات داخل كامپیوتر را كه به صورت كد شده هستند، تبدیل به اطلاعات قابل فهم و مشاهده انسان می كنند، مثل مانیتور ، چاپگر و ...

 

 

 

اجزایی كه درون Case می توانند وجود داشته باشند:

 

مهمترین جزء (motherboard) مادربورد یا برد اصلی (mainboard) است كه اجزاء دیگری مثل CPU ، كارتها و ... روی آن قرار می گیرند.

جزء دیگر CDRom ها و CDWriter ها هستند.

هارد دیسك و فلاپی درایو می توانند از اجزاء دیگر داخل Case نامیده شوند. این اجزاء بر خلاف اجزایی كه مستقیما روی مادربورد قرار می گیرند توسط كابلهایی كه به آنها كابلهای انتقال داده گویند(Data Transfer) به برد اصلی و در نهایت به CPU، كه روی برد اصلی است متصل می شوند و نیز توسط كابلهای دیگری كه از منبع تغذیه Case خارج می شود انرژی مورد نیاز خود را تامین می كنند، یعنی یك كابل برق دارند و یك كابل انتقال داده.

ابتدا مادربورد و اجزاء قابل اتصال به  آنرا بررسی می كنیم.

 

مادربورد یك برد الكترونیكی است (متشكل از یك سری قطعات الكترونیكی مثل IC ، خازن و ....) مانند شكل بالا ،كه می تواند قطعاتی را (در شیارهای خاص) روی خود جای دهد.

قسمتهایی از مادربورد كه جایگاه قطعات دیگر است، در شكل با شماره و نام آنها مشخص شده كه تك تك آنها را بررسی می كنیم.

 

 

جایگاه شماره 1 :

محل قرار گرفتن CPU یا ریز پردازنده است ، CPU یك chip مربع شكلی است كه كلیه عملیات پردازش روی داده ها در آن انجام می دهد، CPU مخفف Central ProcessUnit به معنی واحد پردازش مركزی است .از معروفترین شركت های سازنده CPU در دنیا می توان از Cyrix , Amd Motorolla , Intel نام برد. در CPU قسمتهای مختلفی وجود دارد كه هر یك كاری انجام می دهند، CPU از قسمتهای زیر تشكیل شده است:

 

1-              واحد محاسبه و منطق (ALU):

 كه مخفف AritmaticLogicUnit است. این واحد شامل مداراتی است كه می توانند محاسبات برنامه های كامپیوتری را انجام دهند، مثلا مجموع دو عدد را محاسبه كنند یا به طور منطقی مشخص كنند كه كدامیك از دو عدد بزرگتر است.

2-              واحد كنترل (CU):

Control Unit این واحد بر واحدهای دیگر مثل ورودی و خروجی و حافظه ها نظارت می كند و چگونگی ورودی و خروجی و قرار دادن داده ها در حافظه و گرفتن یك مقدار از حافظه را كنترل می كند.

                                      تاریخ آخرین ویرایش:- -


How long does it take to recover from Achilles injury?
دوشنبه 27 شهریور 1396 11:51 ق.ظ
I go to see daily some sites and sites to read articles,
but this web site offers quality based posts.
Can you stretch to get taller?
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:02 ق.ظ
I have read so many articles or reviews on the topic of the blogger lovers except this paragraph is really a nice
post, keep it up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر